~ WYSZPERANE W SIECI • MUZYKA • RECENZJE • ARTYKUŁY ~

Solidarity of Arts 2010

W sierpniu rozpoczyna się w Gdańsku festiwal Solidarity of Arts. Już po raz drugi z inicjatywy Samorządu Województwa Pomorskiego instytucje kultury podległe Urzędowi Marszałkowskiemu, a także Urząd Miasta Gdańska i Polski Instytut Sztuki Filmowej zapraszają wybitnych światowych i polskich artystów do wspólnej pracy i do dzielenia się jej efektami w miejscu szczególnym dla Polski i Europy. Gdańsk ideę wolności zdaje się mieć zakodowaną w swoim DNA, co już niejednokrotnie w najnowszej historii naszego kraju udowadniał. W ubiegłym stuleciu przez podrywanie całego kontynentu do buntu przeciwko zniewoleniu, a dzisiaj przez zdolność przyciągania artystów, których wizytówką jest poszukiwanie i szacunek dla wolności oraz otwartość na wspólne działanie.
W tym roku w programie Solidarity of Arts znajdą się elementy nawiązujące do dwóch wydarzeń. Pierwszym jest 30-lecie powstania Solidarności, a drugim 200-lecie urodzin Fryderyka Chopina. Dodatkowo dobór wykonawców i lokalizacji gwarantuje spełnienie dwóch ważnych założeń naszej imprezy: promocję wybitnych artystów i instytucji kultury związanych z Trójmiastem i Pomorzem oraz wyjście z prezentowanymi produkcjami w przestrzeń miejską.
W programie są symfonie napisane specjalnie na nasz festiwal z okazji wspomnianej rocznicy Solidarności oraz klasyczne (dosłownie i w przenośni) przedstawienia teatralne nawiązujące do wydarzeń z najnowszej historii Polski.
Jakość artystyczna przedsięwzięcia jest – podobnie jak przed rokiem – onieśmielająca. W samym tylko projekcie Możdżer+ obok Leszka będzie można obejrzeć i usłyszeć największych muzyków jazzowych świata, przy czym niektórzy z nich dodatkowo poprowadzą autorskie warsztaty gry na swoich instrumentach. To właśnie idea festiwalu połączona z jakością artystyczną sprawiają, że Solidarity of Arts jest – i jeszcze przez najbliższych kilka lat będzie – znakomitą promocją Gdańska w drodze do przyznania mu tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016.
Idea solidarnej kreacji artystycznej po raz drugi zdołała przyciągnąć do nas naprawdę wielkich twórców. Dla nich wszystkich te same wartości, w obronie których Gdańsk stawał już tyle razy w historii naszego kraju, są wspólne i niezwykle ważne. Choćby dlatego warto zobaczyć Solidarity of Arts 2010 na własne oczy.       [witryna]  Możdżer +
Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s