~ WYSZPERANE W SIECI • MUZYKA • RECENZJE • ARTYKUŁY ~

Philip Selway/W głębi swojego umysłu

Thomowi Yorke’owi rośnie konkurencja? Raczej nie. Póki co wokalista nie musi obawiać się o posadę w zespole.

Philip Selway, perkusista Radiohead, postanowił wydać solową płytę. Nie są to jednak jakieś wirtuozerskie popisy na bębnach. Muzyk wziął na barki obowiązki wokalne i nagrał 10 klimatycznych, akustycznych piosenek. Utworów prostych, ascetycznych, oszczędnych zarówno pod względem ekspresji, jak i aranżacji. Przez większość „Familial” słyszymy wyłącznie plumkającą gitarę i cichy, kruchy głos bębniarza. Wokal ma dość przyjemny, ale całkowicie przeciętny. To samo zresztą dotyczy kompozycji. Kto spodziewa się choćby echa nieprzewidywalności i finezji, które znamy z dokonań Radiohead, będzie mocno rozczarowany. Selway nie wyważa żadnych drzwi, nie odkrywa nieznanych terytoriów, nawet nie próbuje bawić się brzmieniami czy stylami. Tworzy muzykę bez artystycznej akrobatyki, ale i bez większego uroku.

Utwory brytyjczyka są delikatne, lekkie, z filmowym potencjałem i bardzo do siebie podobne. Wyjątek stanowi „Beyond Reason” z poszatkowanym elektronicznym tłem w stylu Radiohead. Ponadto czasem melancholijną akustyczną podróż przełamią tęskne smyki [„Falling”], kiedy indziej dęciaki [„A Simple Life”] czy też chórki Lisy Germano. Większość zlewa się jednak w raczej nijaką, acz zupełnie nieprzeszkadzającą całość. Ponieważ album trwa niewiele ponad pół godziny, tak naprawdę nie zdąży nas znudzić, ale i nie ma w sobie nic, co by mogło porwać czy choćby urzec.

Chociaż „Familial” to raczej pozycja dla kolekcjonerów wszystkiego, co związane z oksfordzkim kwintetem, Selwayowi należą się słowa uznania, za to, że nagrał szczerą płytę wypełnioną muzyką płynącą prosto z serca.-

Artwork/b69s

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s