~ WYSZPERANE W SIECI • MUZYKA • RECENZJE • ARTYKUŁY ~

Antony And The Johnsons/Swanlights

Kolejna genialna płyta jednego z najbardziej utalentowanych wrażliwców na świecie.

Nowa płyta Antony and the Johnsons to płyta, jak zwykle w przypadku tego artysty, niezwykle dramatyczna, momentami wręcz patetyczna. Nie jest to jednak tani i pretensjonalny patos patriotycznych hymnów, wielkich idei i spraw ~ tu heroiczny dramatyzm wydobywany jest ~ jak się zdaje ~ z najdrobniejszych poruszeń przyrody (tytuł płyty, powiada Anthony, ma opisywać wieczorne odbijanie się świateł w wodzie) oraz rozmaitych życiowych doświadczeń, opisywanych w kontekście stale obecnego poczucia śmierci i przemijania. To przemijanie zdaje się otrzymywać boski status ~ zostaje wyświęcone jako wyzwalająca instancja tego, co nowe. „Everything is New” ~ mówi do nas Antony i czyni to na tysiąc różnych sposobów, radość splata się ze smutkiem, nadzieja ze stratą. Takiej perspektywy doświadczają jedynie najwięksi artyści. 

„Swanlights” to wspaniała, niezwykle bogata opowieść, skończona, posiadająca własne serce i własny krwiobieg ~ w myśl zasady, że aby dzieło sztuki mogło naprawdę opowiadać o życiu, samo musi posiadać cechy żywego organizmu. Poszczególne utwory prezentowane są z nonszalancją godną jazzowej improwizacji, a jednocześnie posiadają bardzo rygorystycznie zdefiniowany charakter i przebieg. Dzięki temu zabiegowi stale doświadczamy dramaturgicznych napięć, zmian, powrotów. W tym szaleństwie jest metoda. Na dnie obłędnego drżenia głosu Antony’ego powraca pytanie o istnienie, o zagadkę jednoczesnych śmierci i narodzin, zagadkę wiecznego powrotu, przemijania, zbawiennej mocy tego, co nowo narodzone.

To wybitna płyta, eksplorująca najbardziej delikatne rejony ludzkiej duszy. Rangi dodaje jej również oszczędne, akustyczno-symfoniczne instrumentarium, które nie próbuje odebrać pierwszego pola temu, co najważniejsze, czyli wokalom Antony’ego (bo cały czas ~ pomimo wyjątkowego wyrafinowania ~ mamy do czynienia z piosenkami). Pozycja obowiązkowa.-

Official Website

Advertisements

Skomentuj

Please log in using one of these methods to post your comment:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s