~ WYSZPERANE W SIECI • MUZYKA • RECENZJE • ARTYKUŁY ~

Belle & Sebastian/Belle and Sebastian Write about Love

Szkoci poza skąpstwem kojarzą się jeszcze z szorstkością wymowy i walecznością. Okazuje się, że potrafią też przepięknie śpiewać o miłości.

Do wspólnego słuchania miłosnych piosenek kapeli z Glasgow możemy spokojnie zaprosić rodziców, ciotki, wujków, a nawet dziadków. Przyjemność będą mieli przedstawiciele każdej generacji. Belle & Sebastian postanowili bowiem przyprawić doskonale sobie znany świat indie popu, eleganckim popem z lat 60. Chwilami można odnieść wrażenie, że do naszych uszu docierają wariacje na temat dokonań Jefferson Airplane, zwłaszcza gdy Sarah Martin śpiewa w dwugłosie ze Stuartem Murdochem, a w tle pomyka oldschoolowy klawisz. Podobne skojarzenia pojawią się w trakcie słuchania leniwie płynącej do przodu piosenki Little Lou, Ugly Jack, Prophet John. Wokalnie kawałek pięknie ubarwiła Norah Jones.


Szkoci elegancko ukłonili się również popowym piosenkom z wczesnych lat 80′. Uczynili to przekonująco w Come On Sister. Echa takiego grania można doszukać się także w świetnie zagranym i zaśpiewanym [clip] I Want The World To Stop, choć ta piosenka ma też w sobie coś z żywych numerów mniej mrocznego wcielenia The Cure. Stonesowską moc ma z kolei Write About Love z udanym gościnnym wokalnym udziałem aktorki Carey Mulligan (m.in. „Duma i uprzedzenie”).

„Belle And Sebastian Write About Love” jest bardzo przyjemną płytą przede wszystkim z jednego powodu – cudnego, promieniującego beztroską radością klimatu, nad którym momentami pojawiają się chmurki melancholii. Ale nie takiej dobijającej i depresyjnej, lecz raczej skłaniającej do spokojnej refleksji. Na długie dumanie czasu nie ma, bo co chwila zza węgła wyskakuje jakaś dźwiękowa pigułka szczęścia, choćby I’m Not Living In The Real World. Wspaniała muzyczna odskocznia na zimowe wieczory, nie konieczne spędzane w samotności.- Lesław Dudkowski/onet.pl [drobna korekta~b69s]

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s