~ WYSZPERANE W SIECI • MUZYKA • RECENZJE • ARTYKUŁY ~

Broken Records/Until The Earth Begins To Part

Wspaniały debiut septetu z Edynburga, który w swojej eklektycznej muzyce budzi skojarzenia z Bobem Dylanem, The Waterboys, U2, Jeffem Buckleyem, Radiohead, DeVotchKą i kapelami z irlandzkich i szkockich pubów.Album ukazał się w czerwcu ubiegłego roku i od razu wzbudził ogromne zainteresowanie muzycznych mediów z całego świata.

Broken Records zdają się być logicznym ucieleśnieniem starych ideałów wytwórni 4AD, której projekcją był w latach 80′ cykl pod nazwą This Mortal Coil, łączący w sobie kameralny pop, folkowe akcenty i może jeszcze szczyptę rocka, a przy tym zbytnio nie troszczący się o stylistyczną spójność. Broken Records to jakby domyślne przedłużenie tej linii, może nawet jej zwieńczenie ~ zważywszy niezwykłą maestrię Szkotów w żonglerce stylami, brzmieniami [w których słychać skrzypce, altówki, mandoliny, akordeony], ale też klimatami, rozciągającymi się od pięknej celtyckiej ballady A Promise, po skoczne nibybałkańskie rytmy A Good Reason.

Nic jednak na tej płycie nie jest jednoznaczne. Raz coś zabrzmi ciut znajomo, nawet jak Queen pomieszany z majestatycznym soundem Arcade Fire  Slow Parade, ale doprawdy na tej płycie nic nie jest jednoznaczne. Jednoznaczna jest natomiast wysoka sztuka pisania doskonałych melodii, wręcz hitchcockowskiego budowania nastrojów, rozpościerających się od intymności po majestatyczną hymnowość.

“Until The Earth Begins To Part” jest bardzo, ale to bardzo równym albumem. Szkoci nie schodzą z bardzo wysokiego poziomu, który czasem wędruje jeszcze wyżej. Szczególnie na dwóch pierwszych i dwóch ostatnich utworach. Jest bardzo dobre Wolves oraz jeszcze lepsze If Eilert Loevborg Wrote A Song, It Would Sound Like This.-

Broken Records – Derelict Chapel South East London, UK > 4AD Sessions

Artwork by/ black69sunabler

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s