~ WYSZPERANE W SIECI • MUZYKA • RECENZJE • ARTYKUŁY ~

Pearl Jam/Live On Ten Legs

Legendarny zespół z Seattle celebruje swoje dwudziestolecie koncertowym wydawnictwem.

„Live On Ten Legs” zawiera osiemnaście utworów zarejestrowanych w latach 2003-2010. Zostały one zmiksowane i zremasterowane przez Bretta Eliasona. Krążek ma charakter rocznicowy, stąd też nazwa nawiązująca do „Live On Two Legs” z 1998 roku.

Wybór koncertowych numerów z siedmiu ostatnich lat świetnie robi temu materiałowi. Dzięki temu mamy wyłącznie doskonale uchwycone i wspaniale zagrane momenty. Tracklistę zbudowano na bazie przekrojowego podejścia do dyskografii grupy ~ od szczytowych osiągnięć zespołu z „Ten” do nadreprezentacji „Backspacer”. Brak kilku ewidentnych hitów rekompensują ciekawostki w postaci coverów Joe Strummera i Public Image Ltd. („Arms Aloft”, „Public Image”) oraz mistrzowskie „odrzuty”, które na stałe wpisały się w koncertowy krajobraz Pearl Jamu („Yellow Ledbetter”).

Na „Live On Ten Legs” dzieje się kawał solidnego rock’n’rolla. PJ to w końcu zespół, który pięknie wyewoluował z niezbyt uprawnionego podpinania pod grunge do dojrzałych panów bliskich myśli szkoleniowej klasyków w rodzaju Neila Younga. O ile od jakichś 10 lat ansambl Eddiego Vadera nie potrafi odnaleźć formy studyjnej wydając dość nieinteresujące longplay’e to na koncertach sprawdzają się znakomicie. Mogli przekonać się o tym także polscy fani, którzy stawili się na Open’erze. Pearl Jam to dzisiaj królowie masowych występów z pewniakami w repertuarze oraz brzmieniowym i wykonawczym szczytem w karierze. Dlatego naprawdę nie miałbym nic przeciwko, żeby z pojęciem „stadionowy rock” bardziej kojarzył się post-hendrixowski geniusz Mike’a McCready’ego, niż ckliwy grafoman The Edge.

Zaznaczyć jednak trzeba, że „Live On Ten Legs” budzi „moralne” wątpliwości. Zespół wydaje oficjalną serię bootlegów, wypuścił też w „międzyczasie” kilka innych wydawnictw koncertowych i planuje reedycję całej dyskografii (rozpoczętą wznowieniem „Ten”). Możemy się dobrze bawić przy tych odgrzewanych kotletach, ale ktoś tu na dużą skalę odcina kupony od sławy.- Marek Fall/onet.pl

Pearl Jam to, obok Nirvany, Soundgarden oraz Alice In Chains, przedstawiciele grunge’u, jednej z odmian muzyki rockowej. Ich debiutancki album “Ten” wspiął się w 1992 roku na szczyty list przebojów. Hity takie jak “Jeremy”, “Evenflow” czy “Alive” śpiewane były przez nastolatków na całym świecie. Pearl Jam nigdy nie zabiegał o komercyjny sukces i to, paradoksalnie, dzięki pokorze i skromności podbił serca milionów słuchaczy. Mniej więcej co dwa lata ukazywał i ukazuje się nowy album grupy. Najpopularniejsze, oprócz wspomnianego “Ten”, to “Vs”, “No Code”, “Binaural”.
Grupa słynie również z tego iż angażuje się także we wszelkie akcje społeczne i polityczne.Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s