~ WYSZPERANE W SIECI • MUZYKA • RECENZJE • ARTYKUŁY ~

Gerry Rafferty/Nieśmiertelny dzięki Baker Street

Gerry Rafferty, zmarły 4 stycznia w wieku 63 lat wokalista i kompozytor, wylansował w 1978 roku wielki hit „Baker Street” ~ pełen melancholii hymn, zainspirowany jego własnymi doświadczeniami jako młodego, z trudem wiążącego koniec z końcem muzyka grającego w londyńskim metrze.

W pamiętnym wersie jego najbardziej znanej piosenki pojawia się wprawdzie obietnica „rzucenia wódy i jednonocnych przygód”, ale sam Rafferty nigdy nie uporał się ze swymi demonami. W 2005 roku w Londynie doznał zapaści, podobno na skutek przedawkowania narkotyków, zaś rok później, kiedy poleciał z Kalifornii do Szkocji z wizytą do przyjaciela, był tak pijany, że z wyczarterowanego samolotu musiano go wynosić na wózku.

Pierwszy komercyjny sukces Rafferty odniósł w 1973 roku jako członek folk – rockowej grupy Stealer’s Wheel. Wpadający w ucho singiel „Stuck In The Middle With You” z jej pierwszego albumu był bardzo często grany w radiu i dotarł do 8 miejsca brytyjskiej listy przebojów.

Rolling Stone Magazine nazwał piosenkę „najlepszym nagraniem Dylana od 1966 roku”, a po latach przypomniał ją sam Quentin Tarantino, wykorzystując ją w mrożącej krew w żyłach scenie we „Wściekłych psach” z 1992 roku.

Ale to niepokojąca „Baker Street” z majestatycznym saksofonowym riffem zapewniła Rafferty’emu miejsce w panteonie legend brytyjskiego rocka. Utwór od ponad trzydziestu lat nie schodzi z playlist stacji soft – rockowych oraz z muzyką „easy listening”; w 2004 roku wyliczono, że został zagrany już cztery miliony razy, a sam Rafferty do końca życia dostawał co roku około 80 tysięcy funtów tantiem za tę piosenkę.

Znany z niechęci do rozgłosu muzyk nie zgodził się promować „Baker Street” w USA, mimo że album, z którego pochodziła, trafił na pierwsze miejsce tamtejszej listy bestsellerów i pokrył się platyną. Artysta zamknął się we własnym świecie, nagrywał odtąd tylko sporadycznie i prowadził życie coraz bardziej ekscentrycznego i stroniącego od mediów rockowego multimilionera. Ostatni raz na żywo wystąpił ponad siedem lat temu. Już w 1983 roku obwieścił, że od tej pory zamierza wieść życie „w swoim własnym tempie i na swych własnych zasadach”. W ciągu całej swej kariery Gerry Rafferty sprzedał około 10 milionów egzemplarzy płyt.

W ostatnich latach uwikłał się w zaciekły i publiczny spór ze swym starszym bratem Jimem, który na założonej przez siebie stronie internetowej poświęconej Gerry’emu ~ „mojemu psychicznemu bratu” ~ zarzucał mu obżarstwo, pijaństwo i paranoję, nazywając go pogardliwie „Wielkim Bebechem” i „Człowiekiem Butelką”.

Sam Rafferty przyznawał, że w jego życiu „zdarzały się okresy zmagań z depresją”, podkreślał jednak, że „to w tych najmroczniejszych chwilach napisałem wiele spośród moich najlepszych piosenek. Śpiewanie i komponowanie działa na mnie terapeutycznie, dużo skuteczniej niż Prozac”.

Gerald Rafferty urodził się 16 kwietnia 1947 roku w robotniczej rodzinie w Paisley w Szkocji. Wychowywał się w komunalnym domu na osiedlu Foxbar i ukończył szkołę St Mirin’s Academy.

Jego ojciec, z pochodzenia Irlandczyk, pracujący jako górnik i kierowca ciężarówki, mocno nadużywał alkoholu i zmarł, gdy Gerry miał 16 lat. Urodzona w Szkocji matka uczyła małego Gerry’ego irlandzkich i szkockich piosenek ludowych; później, już jako nastolatek, Rafferty zafascynował się muzyką Beatlesów i Boba Dylana i zaczął pisać własne utwory.

Nauczył się grać na banjo i przez jakiś czas występował nielegalnie w londyńskim metrze, ale wrócił do Szkocji, by objąć posadę urzędnika w Wydziale Zdrowia i Ubezpieczeń Społecznych. W 1968 roku odszedł ze służby cywilnej i zatrudnił się w stoczni Clydeside, jednocześnie grając na basie w kilku zespołach rockowych. Szybko jednak doszedł do wniosku, że najlepiej czuje się w miejscowych klubach folkowych, stworzył więc tercet Humblebums z Tamem Harveyem oraz swoim kolegą ze stoczni, początkującym komikiem Billym Connolly.

Jako że żarty Connolly’ego stawały się coraz dłuższe, zaś piosenki coraz krótsze, panowie rozstali się w przyjaźni w 1971 roku, a Rafferty wkrótce potem założył wraz z Rabem Noakesem i przyjacielem z dzieciństwa Joe Eganem zespół Stealer’s Wheel. Wydany w grudniu 1972 roku debiutancki album grupy powstał pod okiem amerykańskich producentów Jerry Leibera i Mike’a Stollera i obfitował w subtelne, folkowe harmonie oraz chwytliwe linie melodyczne.

Znalazł się na nim osobliwy utwór  Stuck In The Middle With You, największy hit Stealer’s Wheel. Choć piosenka święciła triumfy na listach przebojów w maju 1973 roku, grupa okazała się zespołem jednego przeboju, a żaden z członków nie zagrzał w niej dłużej miejsca. Nawet Rafferty opuścił ją na kilka miesięcy, po czym wrócił, by nagrać drugi album, ale Stealer’s Wheel szybko popadli w zapomnienie.

Rozczarowany i skonfliktowany z prawnikami i menedżerami Rafferty po pięciu latach nagrał solową płytę „City To City”, która sprzedała się w ponad pięciu milionach egzemplarzy. Zawierała wydaną na singlu w kwietniu 1978 roku piosenkę „Baker Street”, która wzięła szturmem listy przebojów po obu stronach oceanu, dochodząc do trzeciego miejsca w Wielkiej Brytanii i drugiego w USA.

Utwór wykraczał poza tradycyjną stylistykę folkową dzięki charakterystycznemu saksofonowemu riffowi, nagranemu przez Raphaela Ravenscrofta, który jako muzyk sesyjny otrzymał jednorazową opłatę w wysokości 27 funtów. Na domiar złego wystawiony czek nie miał pokrycia; Ravenscroft później kazał go oprawić i powiesił na ścianie w gabinecie swojego prawnika.

Ów zaraźliwy motyw, jeden z najlepiej rozpoznawalnych w całej historii popu, stał się przedmiotem wielu spekulacji i legend ~ co ciekawe, jego wykonanie przypisywano między innymi prezenterowi telewizyjnemu Bobowi Holnessowi.

W rzeczywistości sam Rafferty zamierzał zaśpiewać tę melodię, ale zmienił zdanie tuż przed rozpoczęciem nagrania. „W ostatniej chwili doszedłem do wniosku, że ta piosenka musi mieć rozpaczliwe, kojarzące się z wielkomiejską samotnością brzmienie. Ambicją każdego muzyka jest skomponowanie w życiu przynajmniej jednego utworu, który zostanie uznany za arcydzieło ~ powiedział. ~ Ja mam swoją »Baker Street«”.

Po wielu latach koncertowania Rafferty zrezygnował w 1983 roku z występów, deklarując, że chce „poświęcić czas rodzinie”. W tym samym roku zaśpiewał na ścieżce dźwiękowej do filmu „Biznesmen i gwiazdy”, a potem od czasu do czasu publikował nowe nagrania, w tym płyty „North and South” z 1988 roku oraz wydaną pięć lat później „On A Wing And A Prayer” z chórkami w wykonaniu jego brata Jima, który pomógł też skomponować część utworów. Podczas sesji do tego albumu Rafferty odnowił współpracę z dawnym kolegą ze Stealer’s Wheel, Joe Eganem.

Kolejnymi wydawnictwami były „Over My Head” z 1994 roku oraz ostatni solowy album Rafferty’ego, „Another World” z 2000 roku. Piosenkarz wydał jeszcze w 2006 roku składankę swoich starych przebojów, „Days Gone Down”.

Po śmierci młodszego brata Joe w 1995 roku Gerry skłócił się z Jimem, który założył później stronę internetową „Effing Peasants” („Pieprzone Wieśniaki”). Jim Rafferty twierdził, że takim właśnie epitetem jego słynny brat określał jego samego i jego przyjaciół.

W lipcu 2008 roku Rafferty zdemolował swój apartament w pięciogwiazdkowym hotelu w Londynie, a następnie był leczony w szpitalu na wątrobę, wyniszczoną wskutek wieloletniego nadużywania alkoholu. Po przejściu badań kontrolnych w sierpniu tego samego roku Rafferty niespodziewanie zniknął, zostawiając swoje ubrania i walizkę. Potem zamieszkał w południowo – zachodniej Anglii.

Gerry Rafferty ożenił się w 1970 roku z Carlą Ventillą. Małżeństwo wprawdzie się rozpadło, ale muzyk miał z tego związku córkę, która była przy nim w chwili jego śmierci.-
źródło/Daily Telegraph


Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s