~ WYSZPERANE W SIECI • MUZYKA • RECENZJE • ARTYKUŁY ~

Adele/21

Obdarzona niezwykłym głosem Adele ~ laureatka nagród Grammy ~ jest ceniona głównie na Wyspach Brytyjskich i w USA. Dzisiaj, mając zaledwie 22 lata, posiada na swoim koncie już dwa krążki, a ostatni z nich, zatytułowany krótko „21”, pod koniec stycznia trafił wreszcie na nasz rynek. Czy rzeczywiście młoda Angielka ma tyle atutów by być wielką, światową gwiazdą?

Przełomowym momentem muzycznej kariery Adele Laurie Blue Adkins był koniec 2007 roku, kiedy to ukazała się fortepianowa ballada „Hometown Glory”, która przykuła uwagę szerszej publiczności. Niedługo później wokalistka została nagrodzona na gali Brit Awards i tylko kwestią czasu była premiera jej debiutanckiego materiału. Na albumie nazwanym „19”, wydanym na początku 2008 roku, oprócz wspomnianego singla, znalazło się jeszcze jedenaście klimatycznych kompozycji, które szybko podbiły brytyjskie listy przebojów, co zaowocowało również licznymi wyróżnieniami. Trzeba jeszcze wspomnieć, że Adele to absolwentka słynnej Brit School w Croydon [w niej kształciły się m.in. Amy Winehouse oraz Kate Nash].

Za najnowszy krążek Brytyjki odpowiada przede wszystkim Paul Epson ~ związany choćby z: Bloc Party, Plan B lub Florence And The Machine. Swoje trzy grosze dorzucił także Rick Rubin [m.in. Red Hot Chili Peppers], a więc od początku nie należało się martwić o profesjonalność samej produkcji. Na pierwszy zwiastun „21” wybrano utwór „Rolling In The Deep”, pokazujący dość energetyczne i żywe oblicze Adele. Rytmiczny i mocno zaśpiewany numer daje nadzieję na sporą ucztę dla fanów współczesnego, przebojowego bluesa, soulu i popu. Podobny charakter ma kolejny na playliście „Rumour Has It”, ale trzecie „Turning Tables” to już stylowa, spokojna i przede wszystkim znakomicie zaśpiewana ballada. A takich na całej płycie jest niemało ~ właśnie taki nastrój, ale i wysoki poziom utrzymują: chwytliwe „Don’t You Remember”, „Take It All”, „Someone Like You” czy w końcu gitarowe „Hiding My Heart”. Każdy z tych utworów może długo i z powodzeniem gościć w wielu rozgłośniach radiowych. Na osobne wyróżnienie zasługuje niewątpliwie „Lovesong” z repertuaru The Cure ~ pełne uroku i refleksji, mimo odmienności stylistycznej niemal tak dobre jak pierwowzór. Wyjątkowy [przynajmniej w perspektywie całego albumu] jest też bonusowy, kolejny z coverów ~ „If It Hadn’t Been For Love”, wykonywany wcześniej przez formację The Steeldrivers. Wydawca twierdzi, że jest to forma pewnej archaizacji, z czym mnie trudno się zgodzić. Niezaprzeczalnie kawałek ma w sobie spory ładunek country, ale znacznie mniejszy niż amerykańska, wcześniejsza piosenka; na dodatek w tym przypadku w porównaniu z oryginałem Adele wypada trochę słabiej.

Poza przywołanymi już kawałkami na płycie znajdziemy kilka solidnych „średniaków” ~ niewybijających się ani dynamiką, ani zmysłowością, a pełniących rolę bardziej zrównoważonych przerywników, które można znaleźć przecież na większości popowych wydawnictw. Nie znaczy to jednak, że utwory te pozbawione są jakiejkolwiek wartości. Spodobać się może choćby stopniowo rozkręcające się „Set Fire To The Rain”, które uwydatnia wielkie możliwości wokalne Adele. Zresztą podobnie można ocenić „One And Only”. Bardziej popowe są za to: „He Won’t Go” oraz „I’ll Be Waiting”, które w połączeniu z pierwszymi dwoma trackami obrazują jaśniejszą i bardziej radosną stronę „21”.

Oczywiście nie można źle ocenić płyty, sprawiającej tak dużo przyjemności podczas przesłuchiwania wszystkich zawartych na niej kompozycji. Z drugiej strony, Adele nie pokazuje tym razem niczego nowego, trudno też stwierdzić, czy zrobiła tym wydawnictwem jakikolwiek krok na przód, a i kilka słów można by napisać o wtórności brzmień względem „19”. Do tego w oczy rzuca się odrobina [czasami chyba przesadnej] „popowości” czy „radiowości”, ale i tak by być sprawiedliwym trzeba napisać, że Brytyjka deklasuje większość z setek mainstreamowych wykonawców, próbujących swoich sił w gatunkach bliskich jej twórczości.- Michał Perzyna/esensja.pl [linki i zdjęcia~b69s]

Adele najbliżej naszego kraju, wystąpi na koncercie w Berlinie 27 marca [przyp.~b69s]


Official Website

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s