~ WYSZPERANE W SIECI • MUZYKA • RECENZJE • ARTYKUŁY ~

Bang Gang/Something Wrong

Właśnie odnalazłeś idealną muzykę, która porwie Cię do tańca w długą, ciemną noc ~ tak swoją twórczość reklamuje grupa Bang Gang. Filarem tej formacji jest niejaki Barði Jóhannsson z Reykjaviku, który założył zespół tylko i wyłącznie po to, by wcielić w życie swoje mroczne, lekko paranoiczne [jak mówi] pomysły. Sam fakt, że muzyk pochodzi z Islandii jest już pewnego rodzaju rekomendacją. Dzięki takim wykonawcom jak Mum, Mugison, czy znana wszystkim Björk, to małe państewko na północnych krańcach świata, już dawno wypracowało sobie, wysoką markę w muzycznym świecie. Bang Gang na pewno również przysłuży się Islandii. Bez wątpienia będzie kontynuował świetną tradycję muzyki z tego kraju, bo jest zjawiskiem na swój sposób niepowtarzalnym i wyjątkowym.

„Something Wrong” [album wydany przez EMI Records w 2003 r.- przyp.~b69s] jest płytą w dyskografii grupy Bang Gang, której na pewno nie można przegapić. Z różnych dźwięków z pogranicza trip-hopu, elektroniki i delikatnej muzyki akustycznej muzycy stworzyli niesamowite, piękne melodie, które porywają od początku do końca. Tutaj wszystko jest ze sobą doskonale połączone: leniwe, smutne utwory w stylu otwierającego album Inside czy gitarowe, lekko psychodeliczne Find What You Get.

Strona wokalna to również mocny element płyty. Barði Jóhannsson ma przyjemny, choć smutny głos i potrafi doskonale nim operować. Udowadnia to w lirycznym i sennym Follow, jak i w bardziej radosnym i ciepłym Stop! In The Name Of Love. Na „Something Wrong” wspomagają go także panie: na drugim planie Esther Talia Casey, a gościnnie: Phoebe There Was A Whisper, Nicolette Contradiction i Francuzka Keren Ann w utworze Forward & Reverse. W piosence In The Morning śpiewa też Daniel August, wokalista Gus Gus. To właśnie niepokojący, delikatny kobiecy wokal nadaje melodiom Johannssona liryczności i odrobinę tajemniczości. A co z tekstami? Są proste i piękne, doskonale komponujące się z muzyczną oprawą albumu.

[…]  Barði nie chce być gwiazdą, nie chce też pozwolić, by coś wybiło go z ekstrawaganckiego trybu życia. Jednak z dumą podkreśla, że debiutancki krążek „You” z 1998 roku, kupiło 1% populacji Islandii. „Something Wrong” na pewno przebiło tamten mały sukces. Płyta wydana została we Francji i dzięki temu o zespole usłyszeli europejscy fani muzyki niezależnej, a dziś już o grupie Johannssona nie mówi się inaczej jak o wyjątkowym muzycznym zjawisku. Zresztą, co tu ukrywać, Bang Gang należą się każde komplementy za to, co do tej pory mieliśmy okazję poznać.- Kasia Wolanin/screenagers.pl [korekta, linki, oraz zdjęcia.~b69s]


P.S. Krótką recenzję najnowszego albumu „Ghosts From The Past” [2008], można przeczytać tutaj. A wybrany przeze mnie utwór z tego wydawnictwa to I Know You Sleep, z gościnnym udziałem Keren Ann [kliknij i posłuchaj] ~b69s.

Official Website

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s