~ WYSZPERANE W SIECI • MUZYKA • RECENZJE • ARTYKUŁY ~

Lato pod sceną

Polscy fani muzyki mogą spędzić całe lato na jeżdżeniu po festiwalach, i to bez konieczności wychylania się za zachodnią granicę. Polska z festiwalowej pustyni zamieniła się w dżunglę.

Festiwalowe lato zaczyna się w czerwcu. Studenci przekładają sesje na wrzesień, licealiści uciekają z ostatnich lekcji, a dziennikarze nie nadążają z informowaniem o nowych artystach. Jeszcze kilka lat temu największym dylematem wakacyjnym była decyzja co wybieramy, Chałupy czy Krupówki, na nadmorskich kurortach królowały wtedy gwiazdy typu Norbi czy K.A.S.A., a Open’er był niewielkim festiwalem, jaki miała w owych czasach każda niemiecka wieś. Dzisiaj największym problemem miłośnika dobrej muzyki są logistyka i pieniądze. Podpowiadamy więc co, gdzie, kiedy, po co, jak i za ile. I najważniejsze: pamiętajcie, żeby między festiwalami jeść i spać:)

Jesteśmy w Europie!

W skali Europy Środkowej ~ Polska jest wyjątkowo atrakcyjnym krajem. Dzieje się u nas o wiele więcej, niż w Czechach czy Słowacji, a na Open’erze nie trudno spotkać rzesze muzycznych turystów zza wschodniej granicy. Porównywalny z Gdyńską imprezą jest tylko festiwal Rock for People w Hradec Kralove, który składem przypomina raczej Coke, niż Open’era. My z zazdrością możemy patrzeć na Zachód ~ Niemcy to kraj festiwalami stojący. Od gigantycznych Rock Am Ring czy Rock Im Park, przez Southside Festival, odwiedzany corocznie przez blisko 80 tysięcy osób, aż po festiwale tematyczne, poświęcone muzyce reggae, pop czy techno, ciągnie się wakacyjny szlak niemieckiego melomana. Na małych niemieckich imprezach, typu Melt!, grali wykonawcy tacy jak Oasis i Björk. Dojechaliśmy do Europy spóźnieni, ale ciągle mamy się z kim ścigać.

Dzieje się wiele, wakacje można spędzić podróżując z festiwalu na festiwal, ale też tanio nie jest. Koszt karnetów na wszystkie opisane wydarzenia to około 2,5 tysiąca złotych. Należy dodać do tego dojazdy ~ licząc ulgowe bilety z Warszawy może być to nawet 700 zł. Część festiwali umożliwia nocowanie na polach namiotowych, jednak tam, gdzie ich nie ma, konieczne jest przenocowanie chociażby w hostelu. W Krakowie student prześpi się nawet za kilkadziesiąt złotych, jeśli nie ma w grodzie Kraka znajomych. Młodzież na wakacjach je niewiele, ale ważne jest, żeby w gorące dni regularnie uzupełniać płyny. To kolejne kilkaset złotych. Spędzenie muzycznych wakacji może ostatecznie kosztować tyle, co egzotyczne, tygodniowe wakacje na  Sri Lance. Ale czy spotka się tam Jarvisa Cockera z Pulp, doświadczy epifanii niczym w śląskiej kopalni, albo pozna miłość życia o identycznym guście muzycznym? Oto mapa polskich festiwali:

To było

Burn Selector Festival – lato zaczęło się w Krakowie. 3 edycja festiwalu odbyła się 3 i 4 czerwca na krakowskich błoniach. Organizatorom niewątpliwie udało się stworzyć duży i nowoczesny festiwal muzyki elektronicznej, którego znakiem rozpoznawczym jest gigantyczny namiot, pod którym swoje bity w tym roku rozpuszczali między innymi Klaxons, La Roux i Crystal Castles. Podobno na koncercie swojego ulubionego zespołu Ladytron widziano incognito kardynała Stanisława Dziwisza.

Orange Warsaw Festival  warszawski festiwal nareszcie znalazł sobie wygodne miejsce. Centrum miasta zastąpił nowy stadion Legii. Impreza organizowana od 2008 roku może stać się największym muzycznym wydarzeniem w Warszawie. 17 i 18 czerwca na scenie pokazali się ulubieńcy emo młodzieży ~ My Chemical Romance, rockowi wymiatacze ze Skunk Anansie, gwiazdorzy z poprzedniego stulecia Moby i Jamiroquai oraz następca Skinnera na hip-hopowym tronie ~ Plan B. Ale największym przebojem był powrót Sistars, które się zagranicznych gwiazd nie przestraszyły, tak jak publiczność nie przestraszyła się niedrogich biletów, za które dostała imprezę na wysokim poziomie.

To będzie

Heineken Open’er Festival  po Warszawie są dwa tygodnie na podreperowanie sił i gromadzenie funduszy. Na ostatnie wejściówki można zarobić zbierając truskawki. Open’er to jeden z najlepszych europejskich festiwali muzycznych. W kategorii „najlepszy duży Festiwal” wyprzedza Glastonbury i Roskilde Festival. Nie zdaniem Mikołaja Ziółkowskiego, ale brytyjskich dziennikarzy i europejskiej festiwalowej publiczności. Zewsząd sypią się nagrody i pochwały, a każdy ~ słuchacz i liczący się artysta, wcześniej czy później na festiwalu muszą się pojawić. To później nadeszło w tym roku ~ na jubileuszowej 10 edycji gdyńskiej imprezy wystąpią nie widziani do tej pory w Polsce: Prince, Coldplay, Pulp czy The Strokes. Od 30 czerwca do 3 lipca Gdynia będzie festiwalową stolicą Europy, a symbolem naszego kraju jest już nie tylko wąsaty elektryk i Jan Paweł II, ale festiwal z zielonym logo, na który zjeżdżają ludzie z całego świata.

Seven Festival Music & More  z Gdyni albo do Węgorzewa, albo do Poznania. Tych, którzy postawią na tę pierwszą opcję, czeka kilkudniowe święto polskiej muzyki rockowej. Od 7 do 10 lipca będzie można usłyszeć na żywo tych, którzy nigdy nie grali w „Dzień dobry TVN”, czyli m.in. Tryp, L.Stadt i D4D. Będą też mroczni Portugalczycy z Moonspell, metalowi Szwajcarzy z Samael i hardcore’owi Amerykanie z Pro-Pain. Poza tym śmietanka zespołów uświetniających większość polskich juwenaliów [Strachy na Lachy czy Kult ~ jedyny festiwalowy koncert tego lata].

Malta Festival Poznań 2011 wracając z Gdyni należy zatrzymać się w Poznaniu. Nie tylko na marcińskiego rogala, który jednak przez kilka dni festiwalu może być podstawowym składnikiem menu festiwalowicza. Choć festiwal to sztuk wszelakich, miłośnicy dobrej nuty znajdą coś dla siebie. Nieodłączną częścią poznańskiej imprezy są od 5 lat dobre koncerty. W tym roku ~ szóstego lipca zagrają Portishead i brodacze z Flet Foxes. Ale też Manu Chao i Architecture In Helsinki. Czyli dogrywka po Open’erze.

Festiwal w Jarocinie – z Poznania do Jarocina blisko. A tam, od 2006 roku, organizatorzy próbując wskrzesić festiwalową legendę lat 80. Chociaż Jarocin z punkowym buntem ma współcześnie niewiele wspólnego, jest jednym z najpopularniejszych polskich festiwali, rokrocznie bijącym frekwencyjne rekordy ~ głównie dzięki zagranicznym gościom. W tym roku od 15 do 17 lipca na jarocińskiej scenie staną między innymi Bad Religion, Apocalyptica i ~ kolejny raz ~ The Subways. Będą próbowali przywołać rockowego ducha z przeszłości, kiedy to połowę festiwalowej publiki stanowiła milicja.

Pozytywne Wibracje Festival  22 i 23 lipca Białystok będzie najbardziej przyjaznym miastem Polski. Piękniejszy niż Paryż, lepiej zarządzający funduszami niż Londyn. Festiwal inspirowany składanką „Pozytywne wibracje” znalazł swoje miejsce w stolicy Podlasia. Przyjemne dźwięki zapewnią w tym roku De Phazz, Raphael Saadiq i największa gwiazda imprezy ~ Seal. Miejmy nadzieję, że przyjedzie z żoną. Kononowicz w odwrocie. Zamiast niczego jest ciekawy festiwal, który ukołysze wszystkie bębenki skołatane Jarocinem.

Artpop Festiwal Złote Przeboje – Bydgoszcz długo szukała formuły dla swojej imprezy. Był kameralny Low-fi Festival, później dwie edycje Smooth Festivalu, a w tym roku jednodniowa, ale doszczętnie wypełniona popowymi gwiazdami zabawa. Już wiadomo, że 30 lipca w mieście, którego nazwy nawet na trzeźwo nie potrafiłaby wymówić, nie pojawi się Amy Winehouse. Artystka po raz kolejny postanowiła zniszczyć swoją młodą karierę. Pojawi się za to córka Stinga ~ urocza I Blame Coco, zespół znany kiedyś jako alternatywny ~ Razorlight, oraz Hooverphonic. Polskę reprezentować będą m.in. Monika Brodka, Ania Dąbrowska i Skinny Patrini.

Przystanek Woodstock – co roku gromadzi olbrzymie ilości młodzieży. Jeśli jednak ktoś przez kilka dni nie wychodzi z namiotu, wiele traci. W tym roku na początku sierpnia w Kostrzyniu nad Odrą zagra zespół Prodigy i kilkanaście innych, które będę umilały czas tym, którzy jadą na Woodstock zbierać puszki. Wjazd za darmo. Kąpiele błotne również oraz mnóstwo atrakcji jak co roku…

OFF Festival – trochę się pokrywa z imprezą Owsiaka, no ale to przecież zupełnie inne publiczności. Wysmakowana, poszukująca, wcale nie zblazowana, od taniego wina woląca Martini. OFF to cudowne dziecko Artura Rojka. Wokalista Myslovitz zaprasza zespoły, które lubi, i które nie mogłyby zagrać na Open’erze, bo Mikołaj Ziółkowski ich nie lubi. Od 5 do 7 sierpnia każdy fan alternatywnej muzyki będzie w Katowicach, do których rok temu impreza się przeniosła z Mysłowic. OFF to już europejska marka, goszcząca u siebie same gorące nazwy: pierwszego dnia ~ Mogwai i Warpaint, drugiego ~ Blonde Redhead i Xiu Xiu, trzeciego ~ Anna Calvi i Liars. A to tylko ułamek. Nie jesteś prawdziwym snobem, jeśli cię tam nie będzie. Najlepsza muzyka za najniższą cenę. „Open’er dla uduchowionych”.

Coke Live Music Festival – muzyczne wakacje mogą skończyć się tam, gdzie się rozpoczęły ~ w Krakowie. 19 sierpnia zaczyna się dwudniowa impreza, na której obok widzianych w większości polskich wsi zespołów The Editors i White Lies, zagrają Interpol, The Kooks i Kanye West. A będzie ich jeszcze więcej. Coke to mały Open’er, ale gwiazdy zawsze duże. Tegoroczna edycja jest już szósta, i zapewne nie ostatnia. Festiwalowo ~ Kraków rządzi!

Tauron Nowa Muzyka – najlepszy Mały Festiwal. W postindustrialnej atmosferze katowickiej kopalni grają giganci ambientu. Pod koniec sierpnia będzie można usłyszeć Lamb czy Amona Tobina. Awangarda muzycznego świata będzie drążyła serduszka już 6 rok z rzędu. Tylko na tym festiwalu można było usłyszeć Fever Ray czy Autechre. Pod względem jakości – Katowice ścigają się z Krakowem. Piękne przywitanie jesieni. Ale gdyby komuś było mało i nie miał akurat sesji poprawkowej, może się wybrać jeszcze na festiwal Sacrum Profanum. Tydzień snobizmu, oczywiście w Krakowie. Równowaga dla rockowych rozrabiaków. Chociaż Johny Greenwood, Aphex Twin i Leszek Możdżer mogą zrobić większą rozróbę, niż jaka może będzie w Jarocinie. Dobrej zabawy! Bartosz Sadulski/onet.pl [korekta tekstu, szata graficzna, linki oraz zdjęcia ~b69s]

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s