~ WYSZPERANE W SIECI • MUZYKA • RECENZJE • ARTYKUŁY ~

Fink – „Perfect Darkness”.

39-latek z Brighton nijak nie pasuje do Ninja Tune. Może właśnie dlatego to jego album jest jedną z najciekawszych pozycji ostatnich lat w katalogu tej wytwórni.

Fink w przeciwieństwie do innych twórców z legendarnej londyńskiej oficyny nie stawia na mieszankę hip-hopu z elektroniką, jazz przyszłości czy mroczne ucieczki w downtempo. Nie ogranicza swojej twórczości do warstwy instrumentalnej. Nie stara się iść z duchem najnowszych trendów czy wręcz wyprzedzać je. Jawi się raczej jako zgorzkniały człowiek na życiowych rozdrożach, który w parze z gitarą akustyczną tworzy oszczędnego bluesa, sięgając czasem jeszcze do muzyki folkowej.

Rzadko kiedy tytuł płyty odzwierciedla w pełni jej zawartość. Fink trafił w dziesiątkę, bo jak sam przyznał tworzył „Perfect Darkness” nie z zamysłem, aby dołować słuchaczy, lecz zapewnić im dobry podkład do refleksji na temat współczesnego świata ~ emocji, pieniędzy, miłości, zachowania człowieka, który ma do wyboru wielką karierę w dużej korporacji lub utrzymanie całkowitej niezależności. Chcąc nie chcąc takie rozważania nie należą do najłatwiejszych, najprzyjemniejszych, stąd też Fink wraz ze swoim zespołem [towarzyszy mu pięciu muzyków] zadbał o to, aby brzmienie nie było hałaśliwe, efektowne czy jakkolwiek nowoczesne. Bywa niepokojące, czasem odwołuje się do chociażby tego, co lata temu oferował nam Beck [a to zasługa producenckiej pomocy Billy’ego Busha], w największej mierze jest jednak bardzo głębokie.

Wydaje się, że to najlepsze dokonanie w karierze Fina Greenalla. Całość jest niezwykle spójna, bardzo dopracowana i pomimo swojego lekko smutnego, jesiennego charakteru – nie dołuje. Bardziej jednak spodoba się starszym słuchaczom, trochę zmęczonych tempem życia, aniżeli młodzieży szukającej w katalogu Ninja Tune kolejnych brawurowych brzmień.- Andrzej Cała/onet.pl [drobna korekta tekstu, linki oraz zdjęcia ~b69s]

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s