~ WYSZPERANE W SIECI • MUZYKA • RECENZJE • ARTYKUŁY ~

Alabama Shakes – “Boys & Girls”.

Jest w Alabamie miasto o wdzięcznej nazwie Athens. W przeciwieństwie do słynniejszego imiennika z Grecji, nie jest ono tętniącą życiem metropolią. To typowe miasteczko amerykańskiego Południa. Kiedyś rolnicze, dziś bardziej robotnicze, zawsze trochę zapyziałe. W tej scenerii spotkała się dwójka dzieciaków z jednej szkoły, Brittany Howard i Zac Cockrell. Ona grała trochę na gitarze i sobie podśpiewywała, o nim wiedziała, że nosi koszulki fajnych zespołów i pogrywa na basie. Potem dokooptowali jeszcze gitarzystę Heatha Fogga i perkusistę Steve’a Johnsona. Historia jakich wiele. To, co nagrali zupełnie nie.

Nawet, gdyby nie wciągnęli swojego rodzinnego stanu do nazwy zespołu, nie byłoby problemem umiejscowić ich na mapie USA. Gdzieś pomiędzy pochodzącymi z Oklahomy Kings of Leon, mieszkającym w Tennessee Jackiem White’em, a przywiązanymi do Alabamy Lynyrd Skynyrd. Południe w pełnej krasie. Nie jest to samo w sobie bardzo podniecające, ale Alabama Shakes mają jedną ogromną przewagę nad tysiącem innych zespołów. Brittany Howard.

Ta niepozorna dziewczyna zdaje się być reinkarnacją Janis Joplin. Ta sama moc głosu. Podobna barwa, surowość. Jednocześnie Howard ma lepsze wyczucie soulu, co zbliża ją do Arethy Franklin. “Boys & Girls” nagrali na setkę w studiu w Nashville i najbardziej uwidacznia się to w śpiewie Brittany. Śpiewa, jakby jutro miało nie nadejść, a to jej jedyna szansa, by zostać usłyszaną. Ożywia zanurzone w przeszłości piosenki, sprawia, że każda z nich elektryzuje. Nie ma potrzeby wymieniać ich wszystkich po tytułach, wystarczy tylko jeden: “Hold On”. Monumentalna, porywająca, po jej usłyszeniu prawdopodobnie pokochacie ich tak, jak ja (przyp. autor).

Nigdy nie czułem specjalnego sentymentu do minionych dekad, ale w ciągu 36 minut “Boys & Girls” chcę przenieść się do ich świata, gdzie rok 1977 nigdy nie nadszedł.- AutorMichał Wieczorek, Źródło: um.pl [linki oraz zdjęcia ~b69s]

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s