~ WYSZPERANE W SIECI • MUZYKA • RECENZJE • ARTYKUŁY ~

Sixto Rodriguez

Featured image

Official Website

Sixto Díaz Rodríguez znany również jako Rodriguez lub Jesús Rodríguez (ur. 10 lipca 1942 r., w Detroit w stanie Michigan w USA) – amerykański wokalista i gitarzysta z pogranicza rocka i folku, aktywista polityczny.

Urodził się w jednej z biednych dzielnic Detroit, w rodzinie robotniczej pochodzenia meksykańskiego. Jego rodzice przybyli do USA w 1920 r. Był szóstym dzieckiem w rodzinie.

W 1967 r., nagrał pierwszy singiel I’ll Slip Away pod pseudonimem Rod Riguez, ale płyta przeszła bez jakiegokolwiek oddźwięku. Występował w klubach nocnych Detroit i to właśnie podczas jednego z występów został zauważony przez producentów dzięki czemu podpisał kontrakt z wytwórnią Sussex Records. Nakładem tej wytwórni ukazały się dwa jego albumy Cold Fact w 1970 i Coming from Reality w 1971 r. Niestety obie płyty nie spotkały się z jakimkolwiek zainteresowaniem i zostały sprzedane w zaledwie kilku egzemplarzach w Ameryce, w związku z czym wytwórnia zerwała współpracę z artystą.

W związku z brakiem zainteresowania jego twórczością, Rodríguez przerwał działalność muzyczną i poświęcił się pracy zarobkowej, wykonując różnego rodzaju prace fizyczne np. przy remontach czy Featured imagerozbiórkach domów, żyjąc przez wiele lat na granicy ubóstwa. W 1989 r. bez powodzenia kandydował do rady miejskiej Detroit.

Po 25 latach od wydania Cold Fact dowiedział się, że w RPA jest najpopularniejszym artystą i, że sprzedało się ponad pół miliona jego płyt. Niestety nie on na nich zarobił.

W 2012 r., podczas Sundance Film Festival, premierę miał brytyjsko-szwedzki film „Searching for Sugar Man” poświęcony twórczości Rodrígueza i fenomenowi jego popularności w Republice Południowej Afryki.
Film ten zdobył Oscara w 2013 roku w kategorii najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny.

Po bezprecedensowym sukcesie filmu dokumentalnego przedstawiającego jego osobę artysta rozpoczął trasę koncertową, którą jednak musiał przerwać z powodu złego stanu zdrowia. Odwołane zostały koncerty, które miały odbyć się 25 maja 2013 w Barcelonie oraz 31 maja 2013 w Póvoa de Varzim nieopodal Porto. Rodriguez cierpi na jaskrę.

Mimo choroby oczu Rodriguez obecnie koncertuje po Europie i Stanach Zjednoczonych.

źródło: last.fm / linki oraz zdjęcia z zasobów internetowych [edycja tekstu ~b69s] 

Featured image

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s